Milan Damek

Ohlédnutí za zimou

6.4.2020 admin admin 0 Comments

Zimní přípravu na sezónu 2020 jsem zahájil skialpinistickým závodem ze seriálu Skialp Koruna Beskyd. Závod se konal na Bílé, kde byl dostatek umělého sněhu a byl to opravdový otvírák lyžařské sezóny. Nebyl to nejhorší start zimní přípravy, když po pár dnech volna jsem ve velmi rychlém závodě vybojoval druhé místo.

Zima se nevyvíjela zatím moc optimálně, běhání po sjezdovkách na skipech mne moc nebralo a na kolo už bylo chladno. Takže bylo na čase vyrazit na jih …


Předvánoční Italie to je jistota. Livigno a okolí na tom bylo se sněhem mnohém lépe než tuzemské hory. Moje velmi oblíbené místo a skvěle podmínky co více si přát.

První část týdne azuro a skvělá pista, ranní rozcvička v podobě několik stovek výškových metrů na skialpech s nádhernými výhledy. Pak lanovky a najíždění kilometrů na slalomkách, obřačkách a prašanovkách.

Druhá polovina týdne už nebyla tolik slunečná, zato byly pravidelné dávky prašanu a skvělého ježdění v něm.

Škoda že to vždy tak rychle uteče, příprava tak bude muset pokračovat doma.


Vánoce a první Svátek Vánoční byly ještě běžecké, ale na kopci již na sněhu a přechod z tenisek na skialpy se blížil i na domácím kopci.

Druhým Svátkem Vánočním odstartovala moje skialpinisticka příprava v Beskydech, kde se vše točí, kde jinde než kolem Lysé hory. Tam jsem téměř jako doma. 

Bylo to o spoustě hodin tréninku ve vytrvalosti, možná se to zdá nudné pořád na Lysé, ale každý den je jiný. Jeden den výhledy, druhý den sotva viditelno na špičky lyží a takový nějaký mix se střídá po celou zimu.

Intenzita taky nechyběla, když jsem se vydal na společný trénink s Tomášem a „kecačky“ se proměňovaly v slušné tempo. Konec roku jsem oslavil s jak jinak než ze sportovními kamarady.

Doma jsem nezapomínal na kolo a na mučícím nástroji zvaném trenažer jsem absolvoval týdně kolem deseti hodin. Sem tam jsem se vydal ven … O to více jsem se těšil na skialpy, kde to mnohem lépe utíkalo a bylo to také zábavnější.

V lednu jsem bohužel měl dvě menší stopky spojené s plánovanými zákroky na stomatologické chirurgii, které se podařilo úspěšně vyřešit a tak příprava mohla pokračovat. 

DCIM/100MEDIA/DJI_0812.JPG

Prvního února byl další skialpinistický závod Kilpi Skialp maraton na Lysé hoře a já měl i nové skialp lyže AUGMENT od Hyra sportu. Počasí závodu moc nepřálo, v Beskydech vrcholila obleva a před startem bylo na Zlatníku kolem plus 10 stupňů. Spodní pasáže měly jen zbytky hmoty, která bohužel už jako sníh moc nevypadala. Na vrcholku byly podmínky už lepší, ale i tak v lese se běželo spíše po napadaném jehličí než sněhu.

Od startu jsem se pohyboval na čele závodu. Skupinka čítala nejprve pět závodníků a postupně se zmenšovala. Před posledním výběhem byla už jen tříčlenná. Lukáše Olejnička vyřadily problémy s pásy, tak jsem zůstal v boji o vítězství s Martinem Helclem. Byla to pěkná přetahovaná. Já využil své kondice a v závěru stoupáni jsem si vybudoval menší náskok, který bylo zapotřebí ještě dovést do cíle.

Sjezd nebyl nijak extrémně náročný, ale vyžadoval co nejlepší zabalení do vajíčka a udržet tak co nejvyšší rychlost na celých 6 km sjezdu. Nejhorší bylo seběhnout na botách lesem na sjezdovku Fella. Nástrahy lesa a přicházející křeče jsem zvládl a v cíli jsem se mohl radovat z obhajoby vítězství. 

Po krátké oblevě si zima opět začala vracet a podmínky byly na skialpy opravdu vynikající. Tréninkové metry a hodiny naskakovaly téměř samy, proto jsem se musel spíše ještě brzdit ať si sem tam i trochu odpočinu.

Některé dny to doslova na Lyse bouřilo a byly neskutečné sněhové přívaly. Ideální čas vytáhnout na testování novinky na rok 2021 od Kilpi. 

Počasí někdy nebylo příjemné, bylo zapotřebí více různých vrstev na převlékání, ale i tak to byla vždy pohoda. No jediné co nebylo pohoda, byly lítající blesky, třesky. Na Lysé hoře jsem strávil hodně zim, ale tohle jsem zde ještě nikdy nezažil. Sněžení a blesky no naštěstí vše ok, ale ježdění bylo skvělé.

Konec února byl další skialpinistický závod Skialp Race Praděd a pro mne další výzva. V Jeseníkách jsem na skilapech nikdy nebyl, tak jsem chtěl před odpoledním závodem prozkoumat místní terény. Počasí bohužel nepřálo, silný vítr s minimální viditelnosti vystavil průzkumu stopku.

Na závod se počasí zlepšilo, ale Praděd schovaný v mracích nebyl vidět. Měl jsem nevýhodu, že jsem vůbec neznal trať a tak jsem osamocený na čele závodu v mlze při stoupání  na Praděd spoléhal jen na značení trati. Do cíle jsem si náskok udržel a viděl jsem i nejvyšší bod závodu, když se vyjasnilo.

První březnový víkend byly dvoudenní závody na Slovensku. Pořadatele K2 Malá Fatra měli připravené nádherné tratě v horách, má výkonnost byla také velmi slušná na to, že jsem šel z plného tréninku. První den závod vedl na Velký Fatranský Kriváň, počasí bylo sice horší, ale i tak to bylo pěkné. V cíli i skrze technické problémy s lyžáky z toho bylo 6.místo.

Druhý den se pro mne nevyvíjel zcela nejlépe. Kombinace dvou technických problému, k lyžákům se přidala závada vázaní a to mne vyřadilo z bojů o dobré umístění. Opotřebení materiálu jako by předznamenalo konec sezöny… problém s vázaním se mi podařilo provizorně po čase za pomocí Horské služby odstranit, ale to jsem byl již v hloubi startovního pole a manipulace s vázaním nebyla na závodění.

Závod jsem dokončil ve volném tréninkovém tempu a pokračoval jsem ještě si zlepšit náladu a trošku pojezdit. Místní terény byly skvělé a počasí bylo Aprílové, chvíli slunce, chvíli mlha.

Situace v Evropě se natolik zhoršila, že v pondělí se začaly rušit závody. Tak K2 Malá Fatra byl na nějakou dobu můj poslední závod. Když  jsem se před závodem rozhodoval, zda jet nebo ne, tak jsem si z toho dělal srandu, aby to nebyl poslední závod … nakonec už nebyly skialpy ani v Alpách ani na Slovensku. Hranice byly uzavřeny, letadla uzemněna a biková sezona odsunuta na neurčito. Plány na jarní přípravu a závody se zcela změnily. Žádná Sardinie a ni Španělsko a jarní závody přesunuté na podzim nebo do roku 2021.

Dále jsem se snažil udržovat kondici stále na skialpech a za teplého počasí na kole. Vše doplňuji ještě o běh a cvičení.

Skialpinistickou sezónu jsem zakončil 3.dubna a zimní přípravu hodnotím jako velmi dobrou, je třeba pokračovat dále a doufat že se začne  brzy závodit, jelikož závod je nejlepší trénink. 

Previous Post

Next Post

Napsat komentář

Your email address will not be published / Required fields are marked *