Milan Damek

Bajková sezóna 2020

27.5.2020 admin admin 0 Comments

Stačí málo a vše může být úplně jinak, než si naplánujete. Přesně takhle dopadla letošní MTB sezóna. Plán závodů jsem dával dohromady ještě na konci loňské sezóny a tradičně hlavními závody měly být zahraniční etapové závody z kalendáře UCI. Začátkem prosince byl kalendář již téměř hotov. Připravoval jsem se na skialpech v kombinaci s trenažérem. 

Příprava byla vydařená a forma dobrá, o čemž svědčí výsledky skialpinistických závodů. Pak přišla „Korona“ a nastala úplná změna. Přestaly lítat letadla, zavřely se hranice a místo plánovaného najíždění prvních kilometrů v teple Španělska a Itálie, jsem zůstal v domácích Beskydech a drtil Lysou horu na lyžích, na kole i pěšky. 

Místo závodů a trénování intenzity jsem pokračoval v udržovacím módu a věřil v to, že brzy budeme opět závodit. 

Letos ale vše je a bude jinak. Celá řada velkých zahraničních závodů letošní ročník zrušila a oznámila termíny na rok 2021. Vše začalo extrémními štafetami v Liptovském Mikuláši, na které jsem se nesmírně těšil, jak se sejde celá parta kolem Rudiho Drnce a jeho týmu ASS Brno. Tento závod se dá uskutečnit jen na jaře, když je ještě sníh, teče v řekách dostatek vody a dá se už jezdit na biku. Takže jasná zpráva pořadatelů, přesun na rok 2021 a na Slovensko se na Velikonoce už stejně nedalo jet ani na jarní firny. 

Postupně i české bikové závody a seriály začaly před sebou hrnout termíny jak „hovniválové“. Český kalendář se smrskl na léto a podzim. Od konce června tak začne opožděně velmi slušný kolotoč závodů a některé víkendy to bude opravdu těžké si vybrat. Do tradičních termínů se tak natlačila spousta jarních závodů a nastal boj pořadatelů o účastníky. V kalendáři UCI je situace ještě složitější, protože bez obnovení letecké dopravy a otevření hranic nemá smysl systém bodování ze závodů do UCI rankingu jezdců. Závody tak asi začnou až v září po startu Tour de France. 

Já se velmi těšil do Belgie na etapový závod BeMC kategorie UCI S1. Tento závod jsem si velmi oblíbil, sedí mi profilově, sejde se zde vždy slušná konkurence, perfektní organizace, takže je to skvěly rozjezd sezóny a poměření s nejlepšími.

Následovat mělo mistrovství ČR v maratónu na Dolní Moravě, to se přesunulo na 25. července a stále se neví, jaká bude trasa závodu, který měl původně vézt i přes Polsko jako v loňském roce. Jaro bez závodu se zdá byt nudné, ale není tomu tak. Beskydy jsou skvělé místo a dá se to zde užívat, i když jste na některých místech snad po milionté. Situace se neustále měnila, nikdo nic nevěděl a ze zahraničí přicházely zprávy, že ročník 2020 nebude. 

Má srdeční záležitost v podobě Alpen Tour Trophy ve Schladmingu se rovněž letos zrušila a bude až v roce 2021. Zdejší tratě mi tolik nesedí, ale závod je nejlepší trénink, který mne posouvá dále, abych byl lepší v dalšícjh závodech sezóny. 

Užívám si tréninky a dolaďuji dle aktuální situace předběžný závodní kalendář, ve kterém budou letos zejména domácí závody, kde se zaměřím především na Český pohár v maratónu a seriál Nova cup. Také se ukážu na závodech dalšího českého seriálu Kolo Pro Život. Vrcholem sezóny by měl být etapový závod dvojic nejvyšší kategorie UCI SHC „Bara Epic Israel“. Ten jako jeden z mála by se měl konat v původním termínu 14. – 17. října 2020 a lze zde očekávat řadu kvalitních bikerů, protože to bude po ukončení Světového poháru v XCO a po MS XCO a před MS XCM. Pořadatelé znovu otevřeli registraci do konce června, takže kdo neví, jak zakončit sezónu má příležitost na téhle skvělé akci. 

První závodní test letošní bikové sezóny byl 16. května v Hradci Králové od pořadatelů seriálu závodů Nova cup. Cyklo výzva se startovala po vlnách a byla 32km  dlouhá. Na startu se sešla řada předních jezdců jak XCO, tak XCM v čele s JK. Technická trať se sekcemi XCO, byla řádnou prověrkou. V cíli jsem uzavřel TOP10.

Previous Post

Next Post

Napsat komentář

Your email address will not be published / Required fields are marked *