Milan Damek

Mercedes-Benz Bike Cup Harrachov a Horal tour

26.8.2016 admin admin 0 Comments

Mercedes-Benz Bike Cup Harrachov závod s udávanou délkou 138km. Bylo mi jasné, že to nebude nic lehkého a že Véna nás rozhodně výběrem trati nebude šetřit. V pátek před závodem lítaly různé fámy a vtípky. Dalo se říct, že všichni jsme byli takoví pokusní králicí. Honza Hruška nás všechny v týmu upozornil, ať si dáme pořádnou večeří a také snídani. Večer jsme se pořádně najedli, sešli se téměř všichni v jedné místnosti, chvíli se pobavili a dali si přípitek na zdraví a šli spát. Ráno budíček před 6 hodinou a honem na snídani. Pak začaly přípravy všeho toho na jídlo na závod. Do kapes jsme doslova narvali vše, co se vešlo a další zásoby osvědčených produktů od ETHICSPORTU – gely, ionťáky a tyčinky jsme dali našemu suportu. Na startu panovala velmi dobra nálada a po startu se jelo volnější tempo. Bohužel já v prvním sjezdu cca na 15km měl defekt. Po jeho výměně jsem byl skoro poslední, ale věděl jsem, že závod má mít 138km. Což dávalo šanci vrátit se do závodů. Ve stoupání, před kterým jsem měl defekt se skupiny nadělily. Jel jsem velmi svižně a předjíždím co to dá. Snažím se jíst a hodně pít aby mi nedošlo. Ve stoupáni ze Špindlu vidím před sebou dva naše dresy a začínám tušit, že se blížím dopředu. V asfaltovém sjezdu do Polska se dotahuji do této skupiny. Vidím dalšího závodníka tak cca do 1 minuty a rozhodl jsem se ho dojet, což se mi podařilo hned v dalším stoupání. Chvíli spolupracujeme, ale v dalších stoupáních pokračuju v svém tempu za své. Bylo mi jasné že Škárnu s Fójou nedojedu a 3.místo může byt maximem. Proto se snažím jet na jistotu a vyvarovat se jakýmkoliv problému. Pak přišlo ono překvapení 138km za mnou a cíl nikde. Nejprve jsem si říkal pohoda už asi jen tak 2km z kopce, odchylkaDSC_0101 nějakého měření. Po 2km jsem už začal byt docela naštvaný, jelikož jsem byl bez pití a nevěděl, kdy bude konec. Sjedu k cíli v nohách skoro 150km a ještě poslední asfaltový brdek abychom měli těch 150km za 7 hodin 35minut a 45sekund. Třetí místo za Škárnou a Foujou je velmi pěkné. Každopádně to byl pořádný extrém a cítil jsem ho ještě pár dní po závodě.

Horal Tour

Další výzva byl slovenský Horal tour. Etapový závod, který se skládá ze 3 etap. První měla 41km a 900 metrů výškových. Vedla pod Štrbské pleso a byla až nečekaně rychlá. Dokončil jsem ji na IMG_67627.místě. Moc jsem spokojeny nebyl, ale bylo zapotřebí bojovat dále. Druhý den nás čekalo 133km a 4500 výškových metrů. Tato trať má byt tratí pro mistrovství Evropy 2017 v maratónu. V prvním sjezdu jsem si vypracoval malý náskok a tak jsem toho využil a snažil se být na prvním delším kopci dřív než ostatní. To se mi nepovedlo a pod vrcholem mne dojíždí vedoucí skupina, ve které se jede velmi vysoké tempo, oproti tomu mému. Vrchol kopce po bahně a loukách mi nesedl a nechal jsem si tam odlep, na rovinách pod nejvyšší bod trasy vlaju sám za touhle skupinou. Na nejvyšším bodu ztrácím na vedoucí skupinu odhadem kolem 3minut. Na konci sjezdu předjíždím Káňu, který má defekt. Jedu stále své tempo, řetěz skřípe jak skřipec a proto si zastavuju u táty a nechám si namazat řetěz a doplním nějaké zásoby. V kopci dojíždím nejprve Hartla, chvíli nato začínám vidět Adlika, kterého dojíždím a chvílí nato, nás doletí Káňa. Jedeme ve skupině, až před cíl kde zkouším nastoupit, ale soupeři jsou silnější a nakonec mi trošku cuknou. V cíli to bylo pěkné 6.místo. Třetí den bylo na nás připravené XCO. Odkládaní startu nebylo nic příjemného a únava byla znát. Postupně jsem se rozjížděl a nakonec z toho bylo 5.místo. Celkově z toho bylo slušné 4.místo. Tyto závody byly velmi fyzicky náročné a jsem velmi rád, že jsem je objel bez větší krize. Taktéž prověřily pořádně náš materiál, jak dresy od firmy Kalas, zvláště kalhoty při 6 a více hodinách jsou základ. Nyní se těším na další závody.