Milan Damek

První polovina bajkové sezóny

14.7.2019 admin admin 0 Comments

Letošní sezóna je pro mne velmi specifická, kdy musím kombinovat bloky závodů s obdobím, kdy se věnuji studiu, zkouškám a psaním diplomky. Kolo tak je občas jen na pročištění hlavy a nelze to nazvat tréninkem a přípravou na vybrané oblíbené akce. Prostě jede se tak jak to vyjde.

Po zimní přípravě na skialpech jsem absolvoval první dávku kilometrů na kole až na konci března společně s kolegy z Kilpi racing Teamu. Když jsme byli na týmovém soustředění ve španělské Dénii. Počasí vyšlo na jedničku, tak kilometry naskakovaly a první závody se kvapem blížily.

První závodní kilometry na bajku jsem absolvoval na štafetovém závodu Liptov Ride, kde jsem startoval za tým ASS Brno Extrém E-Finance. Tento závod je pěkné ukončení zimy a začátek bajkové sezóny. Štafeta se skládá z běhu, skialpu, freeridu, bajku a kajaku. Náš tým obsadil 2.místo a tak máme do dalšího ročníku o motivaci postaráno.

Další závod byl také tradiční a to Porubajk, téměř domácí závod startující na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě s cílem v areálu VŠB-TUO. Pro mne jeden „závod“ skončil den před startem, když jsem zvládl odevzdat diplomovou práci. V závodě to nebylo úplně ono, ale i tak jsem bojoval o absolutní vítězství na trase 38 km, kde je vypsaná kategorie vysokoškoláku. Celkově jsem po zaváhaní v technické pasáží před cílem obsadil 2.místo.

Pořádným testem před mým oblíbeným etapovým závodem BeMC, byl Český pohár v XCM Šela Bike Marathon. Na startu se sešla velmi silná konkurence na nádherně připravené trati jsem obsadil 13.místo.

A bylo to tady etapák UCI S1 Belgian Mountain Bike Challenge (BeMC), v letošním roce nově v čtyřdenní podobě. Na startu se sešla slušná společnost v čele s Mathie Van der Poel. Závod startoval časovkou na 18 km. Počasí závodu moc nepřálo tak to byly bahenní zábaly. V časovce se mi moc nevedlo, tak jsem doufal že se v dalších dnech rozjedu.

Druhý den již nepršelo a svítilo slunce. Tratě byly dosti bahnité a pořadatele měli připravených pěkných 80 km s převýšením 2300 metrů. Druhý závodní den se mi jelo o poznání lépe a bylo z toho 18. místo.

Po prvním dni jsem si myslel že už horší počasí být ani nemůže, ale to jsem se sakra mýlil. Ochladilo se a nepřetržitě pršelo, pořadatel proto zkrátili královskou etapu na pouhých 83 km s 2300 metry výškovými. Bylo to velmi náročné a mi se dařilo až na technické sjezdy, kde jsem si vůbec nevěřil. V cíli z toho bylo 16. místo.

Závěrečný čtvrtý den a etapa s 63 km a převýšením 2000 metrů, nebyla jen dojezdová. Dvakrát se vyjížděl místní legendární zeď Borsee. V cíli jsem vybojoval v celkovém pořadí 16. místo a mohl si dopřát místní waffle.

Po studijní pauze jsem v rámci tréninku před dalším etapovým závodem zvolil závod ze seriálu Nova cup. Trať na Dolní Moravě z dílny Vény Hornycha byla místy až moc extrémní, ale to je prostě Véna. Trať měla 100 km s převýšení 3333 metrů a vybojoval jsem 5.místo.

Etapový závod UCI S1 Alpen Tour Trophy a neb od knížek rovnou pod vrcholky Alp. Letos ale se spoustou sněhu a tradiční trasy museli pořadatelé hodně upravit. Závod ani tak neztratil na své obtížnosti a tréninkové manko bylo pořádně znát.

V cíli z toho bylo 28. místo, ještě že počasí vyšlo, když jsem tak trpěl.

Následoval místní závod v rámci festivalu sportu na FM Sport Fest, který se jel na Palkovických hůrkách. Pěkná trať ve stylu dávných XC závodů a podařilo se mi zvítězit.

Druhým štafetovým závodem s týmem ASS Brno Extréme E-Finance byl závod Outdoor Trophy v Rakousku. Tento závod se jezdí vždy s roční pauzou a je to obdobou závodu Redbull Dolomitenmann. Našemu týmu se podařilo vybojovat 4.místo.

Další etapový závod UCI S2 CRYOSPACE BIKE ADVENTURE v Polsku. Závod v pohraničí na rozmezí Krkonoš a Jizerských hor, byl pro mne doslova očitou. Pa krátké viróze jsem byl oslaben a mnohdy trpěl. Krásné technické tratě a v celkovém pořadí z toho bylo 12.místo.

Nyní závodní pauza a příprava na druhou část sezóny, kterou odstartuji dvojicí závodu v Rakousku. Prvním bude M3 Montafon Mountainbike Marathon a druhým etapový závod UCI S2 IRONBIKE ISCHGL.

#Alpen Tour Trophy#Belgian Mountain Bike Challenge#BeMC#Bike Adventure#BikeWorld#CryoSpace#Etapove závody#Kilpi#Milan Damek