Milan Damek

Brasil Ride Espinhaço 2023

29.4.2023 admin admin 0 Comments

V loňském roce jsem jel Portugal Brasil Ride a v letošním roce jsem se vydal poprvé do Jižní Ameriky na etapový závod v Brazílii.

Brasil Ride Espinhaço byl 5denní závod v horské oblasti Serra do Espinhaço. Oblast panenské přírody s vodopády, řekami a skalnatými pláněmi je součástí přírodního a kulturního bohatství Brazílie dle organizace UNESCO. Centrem závodu bylo město ve vnitrozemí Brazílie, Conceição do Mato Dentro, které je vzdálené dvě hodiny cesty od mezinárodního letiště Belo Horizonte. Etapový závod byl hvězdicového typu na trasách v okolí města.

Po příletu jsme společně s pořadateli omrkli město Belo Horizonte, vyzkoušeli zdejší kuchyni a vydali se na cestu do závodního města .

V prvních dnech jsem prozkoumal okolí a projel si úvodní prolog. Byli jsme se kouknout i na třetí největší vodopád v Brazílii a zvykal jsem si na posun času a rozdílné klima.

Úvodní prolog formou časovky jednotlivců na 16 km s 465 metry výškovými byl plný trailů. Dalo by se to popsat jako 16 km dlouhé XCO. Nádherná kombinace přírodních stezek s umělými klopenkami a skoky. Skvělý úvod a motivace do dalších dnů.

Druhý den si pořadatele připravili 49 km  s 1688 výškovými metry. Neutrální start skrze město a pak hurá na kopec. Tam začal nádherný trail, střídal ho přírodní nekonečný rock garden a pak zase trail. Potom chvíli širší cesta a hurá zas do kopce. Pak další traily směrem k závodnímu městu a závěrečný sjezdík do cíle už byl za odměnu. Opět skvělé ježdění a pěkný mix techniky s gravel cestami.

Třetí královská etapa o délce 80 km a převýšení 2661 metrů vedla okolo třetího největšího vodopádu v Brazílii. Úvodních 20 km na gravel cestách a pak začal nádherný výjezd proložený stoupáním po kamenných plotnách “tabuleiros”. Z vrcholu ve výšce 1450 metrů nad mořem začal nádherný sjezd trailem až k panoramatickému výhledu na třetí nejvyšší vodopád v Brazílii, Cachoeira do Tabuleiro vysoký 273 metrů. Závěrečných 20 km nahorů dolů bylo shodných s ranními a tak trať opět nabídla opravdu vše.

Čtvrtá etapa byla brazilská specialita etapových závodů. Měla podobu závodu XCO na šesti kilometrovém okruhu, který jsme jeli čtyřikrát. Celkem jsme najeli 24 km a 904 výškových metrů. Velmi intenzivní záležitost na krásné trati a hlavně i dobrá organizace startování po blocích, tudíž nedocházelo k extrémnímu dojíždění jezdců o kolo.

Závěrečná pátá etapa měla 51 km a 1854 výškových metrů. Etapa plna gravel cest proložená krásnými singly, opět zábavné a poměrně intenzivní ježdění. Počasí nám také v ten den ukázalo “chladnější” období Brazílie a to jsou teploty kolem 20 stupňů.

Celkem jsem ujel 224 závodních km a nastoupal 6901 výškových metrů

Etapový závod Brasil Ride Espinhaço byl letos třetí ročník a byl kategorie UCI S1. Hlavní novinkou bylo to, že pořadatel Mario Roma se rozhodl preferovat pro elitní kategorie závod   jednotlivců. To je v souladu s posledními trendy bikemaratonské disciplíny, kde závody jednotlivců preferuje nově vzniklý Světový poháru i ranking XCM.

Z Brazílie si odvážím 13.místo a skvělé zážitky ze závodu a celkové atmosféry kolem závodu. Velke díky patří celému pořadatelskému týmu Brasil Ride.Těším se na další závody této série Brasil Ride, která patří k největším MTB akcim na světě.