Milan Damek

Podzimní mix

2.11.2018 admin admin 0 Comments

Podzimní bikový mix vznikl tak nějak shodou okolností. Z  problémů a komplikací , které jsem musel řešit o prázdninách, kdy jsem musel oželet několik plánovaných akcí. Nakonec to přineslo úspěšnou tečku za letošní bikovou sezónou.

Do podzimního koktejlu jsem namixoval netradiční termín Šely se starty na Redbulláckých extrémních štafetách, pár závodů na Kole pro život a vrcholem všeho pak byl start na legendárním etapáku Crocodile Trophy v Austrálii.

Letošní Author Šela Marathon se jel v netradičním termínu a na nové trati 100 km. Skrze jarní kalamity se tradiční květnový termín vyměnil s Jezernickými viadukty, protože po větrné smršti byly lesy kolem Helfštýna uzavřeny. Na podzim se ukázalo, že ty lesy tam nejsou a bylo spousta nových výhledů na krajinu. Startovalo se pod hradem z Týna a hned po startu vypálil Jobr a já za ním. Trochu jsme rozjeli tempo a jelo se nám fajn v úvodních singlech. Čelo elity si nás dojelo na hradě, při jeho prvním objezdu. Pak jsem se držel v druhé skupince, ale nějak mi nesedl některý z gelů a druhou polovinu jsem skončil v lese a nakonec jsem byl rád, že jsem se protrápil do cíle na 11.místě těsně za pódiovým top ten.

Následoval tradiční Dolomitenmann, kde se mi podařilo s týmem ASS Technika Brno Extreme s běžcem Tomášem Lichým, padáčkářem Alešem Vodseďálkem a kajakářem Matyášem Zierišem dostat na pódium v amaterských týmech.

Další velkou akcí bylo pozvání do týmu Ideacollective – Pure Coco, ve složení plavec Vojtěch Sommer, běžec Andrej Paulen, padáčkař Michal Krysta a já finiš na bajku. Tentokrát do Francie na další redbulácký úlet, závod extrémních štafet Red Bull Elements. Závod pořádá Ludovic Bertagnolo, to je ten stejný pořadatel jako Trans Maurienne Vanoise, takže všechny disciplíny jsou zde patřičně adrenalinovatější než v Rakousku.. Na to, jak to v Taloires na břehu jezera vypadalo, se můžete podívat v reportáži ČT. Nám se podařilo dojet na třetím místě a brát bronzovou plaketu.

Mezi těmito akcemi jsem s Kilpi týmem absolvoval několik závodů Kolo pro život, kde i když jde o snadnější tratě, tak je v Čechách vždy slušná konkurence včetně účasti profesionálů a tak moje umístění kolem desítky lze zařadit také k mým podzimním úspěchům. Vysočina 14.místo, Oderská Mlýnice 9.místo, Ralsko 11. místo.

Koncem září jsem měl původně v plánu start v Izraeli, ale dával jsem dohromady nové kolo na Crocodile Trophy a nechtěl jsem riskovat další problémy před odletem na vrcholnou akci sezóny v Austrálii. Díky kámošům jsem poskládal speciálního SUPa na Krokouše, což si vyžádalo pár improvizací a nestihl jsem do odletu ho ani pořádně projet.

Na 24. ročník etapového závodu se sjela solidní konkurence v čele s čtyřnásobným vítězem tohoto etapáku Urstem Huberem. Na letošním Crocodile Trophy tratě stavěl pořadatel BeMC Koenraad Vanschoren a dosti přitvrdil. Celkem v 8 dnech 700 km a 15000 metrů převýšení. Zejména první etapy byly brutální s denním převýšením kolem tří kilometrů a to vše v tropických podmínkách. Zaskočily mne i pořadatelské změny a jel jsem tento etapák jen na vodě a ovoci z občerstvovaček a potrápilo mne předchozí nachlazení a křeče v první etapě.

Naštěstí jsem si vzal malý vak na vodu a v průběhu dalších etap jsem si nastavil pitný režim a občerstvovačky tak, že jsem se postupně zlepšoval a zajel i pódiová místa. Bojoval jsem nejen s tím, že jsem neměl doprovod, občerstvovačky i zázemí v cíli, servis kola a stavění stanu jsem musel zvládnout sám. Mnohem horší bylo, že Švýcaři i Rakušané spolupracovali a já často zůstal na trati dlouhých etap sám. Stačilo chvíli déle zastavit na občerstvovačce a začala pro mne časovka jednotlivců. V třetí etapě se jela časovka, kde jel každý sám za sebe a hned se mi podařilo prosadit na pátou pozici.

Nejlepší výsledek jsem pak zajel v nejdelší etapě 127 km dlouhé, kde jsem dojel druhý za Sörenem Nissenem (vítěz BeMC 2018). I v závěrečné etapě se mi podařilo dojet na čtvrté pozici před rakouským jezdcem KTM Mathiasem Grickem. V celkovém pořadí jsem obsadil pátou pozici a bylo z toho pódium i Crocodile trofej v podobě malého krokodýlka.

Letošní sezóna se tak celkově povedla. Projekt“ Bike World Stage Race“ s italským týmem z Cagliari na Sardinii  „Bike World“ a „Kilpi Racing Team„, kde dělám ambasadora byl úspěšný. Startoval jsem na šesti etapových závodech :

•  Algarve Bike Challenge Portugalsko  14.místo
  • Belgian Mountainbike Challenge BeMC (UCI S1)   Belgie 16.místo
  • Alpentour Trophy Rakousko (UCI S1) 28. místo
  • Trans Maurienne Vanoise (UCI S2) Francie DNF
  • Ischgl Ironbike Stage Race (UCI S2) Rakousko – Švýcarsko 31.místo
  • Crocodile Trophy (UCI S2) Austrálie  5.místo

Ve spolupráci s ASS Technika Brno, Kilpi Racing Team a Michalem Krystou jsem se zapojil i do závodů extrémnéch štafet: