Milan Damek

Jaro 2017

18.5.2017 admin admin 0 Comments

Jarní blok závodů jsem začal symbolicky s týmem ASS Brno Extreme Abuelo na závodě štafet Liptovride. Tento závod spojuje zimní a letní sporty. Běh,skialp, ski freeride,MTB a kajak. To vše v krásném prostředí Liptova obklopeného na jaře zasněženými vrcholky Tater. Náš tým z „Dolomitenmanna“ byl posílen o lyžaře z Beskyd. V silné konkurenci tvořenou slovenskými skialpinisty a kajakáři to byl napínavý souboj, kde se mi podařilo vyhrát disciplínu MTB a přispět k vítězství naší štafety.

Následoval jubilejní X.ročník PORUBAJKu, kde jsem jel tradičně krátkou trasu vysokoškoláků, když se to koná na mé domovské VŠ. Letos bylo netradičně chladné a blátivé počasí, ale i tak se na startu sešlo na tisíc bikerů a potvrdilo se tak, že jde o velmi oblíbený jarní začátek sezóny a o jeden z největších bikemaratonů na Ostravsku. Podařilo se mi vyhrát zde již posedmé.

Následující závody UCI XCO C2 a závod světové bikemaratónské série XCM C3 v rumunské Kluži se mi nevydařily. Při sobotním cross country jsem rozřízl nový plášť a nedělní závod byl nejprve zkrácen po nočním vydatném dešti a po problémech pořadatelů s vyznačením tratě a bloudění byly výsledky závodu anulovány. Jediné co z Rumunska mám, tak omluvu od pořadatelů a pozvánku na start v příštím roce.

Blátivý byl i Author Šela Marathon a na tomto kultovním závodě se sešla solidní konkurence i přesto, že letos není součástí Českého poháru XCM. Vyhrál olympionik Jan Škarnitzl, já se držel asi jednu třetinu závodu, než jsem dostal krizi a bylo z toho nakonec 17.místo. Na pódium to nestačilo, ale dostal jsem alespoň dárkové balení piva ZUBR za vyjetí technického výjezdu pod hradem Helfštýn. Otestoval jsem tak úspěšně nové kolo „007“ se „zlatou“ sadou Sram Eagle.

Vrcholem jarního bloku závodů byl etapový závod BeMC 2017 ( Belgian Mountaibike Challenge) powered by Specialized v oblasti Ardén s centrem v historickém městečku La Roche-en-Ardenne. Tento třídenní etapový závod kategorie UCI S1 letos ovládli cyklokrosaři. Zvítězil cyklokrosový mistr světa z Tábora 2015 Mathieu Van Der Poel. Já jsem po pádu v rychlém sjezdu v úvodu první etapy a následném zranění a poškození kola, byl rád za tričko Finishera BeMC 2017 a 37. pozici mezi eliťáky, která byla jen pár minut od bodů UCI. Závod je to krásný a kvalitně organizovaný a cyklistika v Belgii je oblíbená, cyklokros, silniční klasiky a určitě i tento etapák je velkým zážitkem.