Milan Damek

Absa Cape Epic 2023

12.3.2023 admin admin 0 Comments

První start na legendárním etapovém závodě Absa Cape Epic je tady . Pojedu společně s rakouským parťákem Lukasem Kaufmannem a pojedeme za jeho tým IMMOunited Racing. Díky moc za tuhle možnost.

Je to pro mne a Lukase první start na tomto nejslavnějším etapovém závodě horských kol. Cape Epic je zcela výjimečný závod. Na rozdíl od jiných etapáků, na tomto startují nejen elitní bikemaratonci, ale i jezdci XCO. Na startu bude Nino Schurter, Andri Frischknecht nebo Christopher  Blevins. Z bikemaratonců je zde téměř kompletní elita včetně loňských obhájců vítězství, tým ORBEA Leatt Speed Company ve složení Georg Egger a Lukas Baum, které dobře známe z Epic Israel. Jsou tu pak i domácí týmy z Afriky, které pro úspěch dělají vše možné. Takže naše ambice jsou hlavně dojet do cíle a samozřejmě zajet co nejlepší výsledek v takto nabité světové konkurenci.

Na Absa Cape Epic není snadné se dostat, pokud nejste členy elitních továrních a UCI týmů. V loňském roce jsme proto absolvovali společně s Lukasem náročný závodní program, aby jsme si vyjeli body potřebné pro kvalifikaci. V sezóně 2022 jsem měl celkem 55 závodních dnů. Jel jsem 9. etapových závodů, 7. bikemaratonů, dva závody extrémních štafet a jeden závod XCO. 

Nominační kritéria pro jezdce s licencí UCI Elite jsou velmi přísná. Každý jezdec musí mít alespoň 25 UCI bodů a tým dohromady alespoň 200 bodů UCI v jakékoli disciplíně UCI na horském kole nebo na silnici, aby se kvalifikoval.   

Byli jsme si vyzkoušet i podmínky závodění v Jižní Africe. Jeli jsme druhý nejvýznamnější etapák Momentum Medical Scheme Cape Pioneer Trek presented by Biogen. Tady jsme byli vystaveni týmovému pojetí závodění místních týmů. Týmy jsou postaveny tak, že je vždy tým lídrů a pomocný tým, který dělá vodiče, rozjíždí tempo a v případě technických problémů pomáhá lídrům. Závodění je tak více podobné svojí taktikou silničním závodům. Samostatně jedoucí dvojice bez podpůrného týmu na trati je tak ve velké nevýhodě.

Před týdnem jsme jeli letošní první závod Andalucia Bike Race by Garmin. Jeli jsme přímo z lyží bez cyklistického tréninkového kempu v teple. Náš výkon se postupně zlepšoval. Zvládli jsme i několik technických komplikací jako ucpávání kol bahnem, defekt a utržený řetěz. Dojeli jsme na 22. místě, což odpovídá našemu postavení v UCI rankingu a získali první letošní body. 

Takže se již těšíme na Jižní Afriku. Na nové zážitky, africkou přírodu, na závodění s světovou elitou i soupeři kamarády z mnoha zemí. Těšíme se na místní výjezdy, sjezdy, single i double traily. V neděli 19.března 2023 se postavím se startovním číslem 22-2 na start Absa Cape Epic 2023. 

Děkuji Všem co mi pomáhají plnit si tyto sny a cíle.

Previous Post

Next Post

Napsat komentář

Your email address will not be published / Required fields are marked *