Milan Damek

MTB sezóna 2021 zahájena na 4 Islands v Chorvatsku

29.4.2021 admin admin 0 Comments

Novou sezónu jsem zahájil nečekaně dříve, než jsem plánoval. Závody u nás doma jsou stále v nedohlednu a chladné počasí trénink na kole moc neumožňovalo, tak jsem stále trénoval na skialpech v Beskydech Když se mi týden před startem etapového závodu na chorvatských ostrovech 4 Islands, ozval Lukas Kaufmann s nabídkou startovat  ve dvojici s ním na tomhle 5 denním etapovém závodě kategorie UCI S1, nijak dlouho jsem neváhal a účast mu přislíbil. Tim jsem na sebe a všechny kolem sebe ušil celkem bič , aby jsem stihnul vše připravit tak, ať jsem schopen závodit. V pondělí jsem neměl nic připraveno. V mém novém týmu DECATHLON CZECH CYCLING  jsme museli poskládat kolo, vyřídit na svazu cyklistiky licenci, vyrobit týmové dresy a připravit auto na cestu. Navíc ještě bylo zapotřebí absolvovat PCR test, který vyžadovali pořadatelé, aby jsme mohli startovat. Ten nesměl být starší 72h. Vše se podařilo zvládnout a za to patří všem velké díky. V pondělí ráno jsem se vydal směr Gratz, kde jsem se potkal s Lukasem. Náš rakousko – český tým byl kompletní a pokračovali jsme dále do Chorvatska již společně. Hraniční kontroly a vše na cestě bylo OK a tak jsme v podvečer dorazili do resortu VALMART v Bašce na ostrově Krk, kde bylo zázemí závodu 4 Islands..

Protiepidemická opatřeni byla na každém rohu. V celém areálu závodu se závodníci a všichni ostatní museli pohybovat s ochranou dýchacích cest. Před registrací se kontrolovaly PCR  testy a měřila se teplota. Vše se zdálo jako rutina. Pro někoho to byla možná otravná věc, ale vidina toho. že se závod uskuteční a budeme moci opět závodit byla skvělá. Vše bylo dobře zorganizováno , registrace rychle hotová, ubytování připravené včetně parkoviště pro auta, které jsme tady nechávali. Závodění na Kvarnerských ostrovech v Jaderském moři a logistické přesuny mezi ostrovy  již byly plně v režii pořadatelů. Tak ještě nějaká ta fotka u moře a hurá chystat vše na zítřejší prolog – časovku..V mém novém týmu DECATHLON CZECH CYCLING budu jezdit na kole ROCKRIDER XC 900 a na pláštích od CST tires.Na 4Island jsem také testoval několik variant  modelů kalhot a dresů KILPI, kde pro Vás připravím určitě nějaké recenze.

Závodní den č. 1 Island Krk 13 km/ 300 m

Start prologu byl po 12 hodině a tak ráno byl prostor pro krátký trénink a seznámení se s trati. Zdejší kopce nebyly nijak dlouhé, ale za to kratší a strmější. Celá řada pěkných trailu a ja tak pěkně prověřil nový bike ROCKRIDER XC 900. Na kolo jsem si velmi rychle zvykl a zde jsem ho začal prověřovat náročnějším terénem. Skutečnost předčila mé očekávání. U plášťů CST jsem věděl do čeho jdu, jelikož už jsem je kdysi vozil. Proto jsem dopředu volil 2,25 Patrol a dozadu Jack Rabbit rovněž 2,25. Dres jsem vezl závodní novinku od KILPI Corridor s kalhoty Muria a musím zmínit neskutečný progres ve vývoji. Velmi jsem se těšil  na to ,až vše vyzkouším při prvním ostrém startu sezony ve zdejším terénu a hlavně nádherném počasí.

Vše velmi rychle ubíhalo a už jsme šli na start, opět kontrola teploty a sundání respirátoru 30 sekund před startem. Pak už plný plyn a hlavně s rozumem ať neuděláme zbytečnou chybu. Byl to opravdu sprint na 12 km s převýšením 300 metrů. Prolog byla pro mne první letošní větší intenzita na bajku a pocity nebyly vůbec špatné. Výsledek také velmi slušný a oba jsme byli s Lukasem spokojeni.

Závodní den č. 2 Island Krk 71 km/1750 m

Druhý závodní den a etapa 1. Pořadatele si pro nás na ostrově Krk připravili 71 km dlouhou trasu s 1750 metry převýšením. Úvodní stoupání se měnilo jak chameleon a z asfaltu pozvolně přešlo do kamenitého trailu. Na kopci přišly rychlejší tahovější pasáže a následovaly místní singletraily. Etapa byla velmi náročná, v  těžkém sjezdu za prvni Feed zónou měl Lukas smůlu a praskl mu ráfek. Naštěstí se nám to podařilo opravit a mohli jsme pokračovat do cíle. Jenže tím naše problémy nekončily a ja chytil před cílem ve městě pomalý defekt. Naštěstí s dofouknutím jsme dojeli do cíle. Nebyli jsme moc nadšení, ale jedem dál a těšíme se na nový ostrov.

Závodní den č.3 Island Rab 65 km/ 1120 m

Druhá etapa byla na ostrově Rab a byla více do rychla, ale i zde byly pěkné traily. Ranní přesun trajektem na start měl své kouzlo. V předešlých ročnících zde vždy pršelo, naštěstí se nevyplnila předpověď počasí a nám svítilo opět sluníčko. Start přímo na trajektu, který byl jen pro transfer závodníků, byl taky pěkný a originální. Etapa měřila 65km a převýšeni bylo 1120 metrů. Bylo zde méně kamení. Lukas jel skvěle, ale ja v jednom ze sjezdu jsem to trošku přepálil a musel jsem opravit defekt knotem a bombičkou. Naštěstí vše bylo ok a bez problému jsme dojeli do cíle. Před cílem byly pěkné traily a dojezd po písčité pláží stál za to. Ubytování v místním resortu bylo nádherné. Výhled na moře, všude klid a sluníčko, opravdu idylka. Dnes jsme brali 21.místo a posun v celkové klasifikaci na 24.místo.

Závodní den č.4  Island Cres 73 km/ 1650 m

Opět ranní přesun trajektem na další ostrov Cres a start z trajektu. Po startu se to poslalo rovnou do kopce, ideální pro naděleni do skupin. V této etapě byly traily více flow, ale i tak to byla výživná etapa, jelikož byla 73 km dlouhá a k tomu měla převýšení 1650 metrů. Byla také označována jako královská etapa a byla specifická tím, že to byla etapa XCP Point to Point. Start byl na jiné straně ostrova než cíl. Za pěkného slunného dne jsme si etapu opět užili a opět obsadili 21. místo. Následoval přesun autobusem na ostrov Mali Lošinj a přípravy na závěrečnou čtvrtou etapu.

Závodní den č.5  Island Lošinj  40 km/ 900 m

Poslední čtvrtá etapa na ostrově Mali Lošinj byla velmi klikatá a výjezdy strmé, rovněž velmi kamenitá na pobřeží moře. Měřila 40 km a převýšeni bylo 900metrů. Etapa se nám velmi povedla a v cíli jsme brali 17. místo. a v celkovém pořadí jsme si polepšili a vybojovali 21.místo.

Bylo to nádherných pět závodních dní intenzivniho bajkovani na krásných trailech za úplně fantastického počasí. Vysněný start do sezony. Doslova jsem z lyží a moře prašanu v Beskydech skočil rovnou do bikové sezony a zakončil to v moři slané vody na Jadranu.

Velké uznání patří pořadatelům 4 Islands,, kteří i v této složité době dokázali etapový závod zorganizovat. Celkově skvělá organizace závodu s originální a velmi dobře zvládnutou logistikou přesunů z ostrova na ostrov a jedinečná příležitost spojit závodní pojetí s cestováním a návštěvou čtyř Kvarnerských ostrovů na chorvatském Jadranu. Vynikajici servis a jídlo na hotelech, skvělá atmosféra a silná konkurence elitních jezdců. Za vše mluví složení vítězného českého UCI bikemaratonského týmu Jaroslav Kulhavý a Matouš Ulman.

Velké díky patří za tuhle možnost Lukasovi Kaufmannovi a všem mým partnerům.Decathlon Czech Cycling, Kilpi, CST tires.