Milan Damek

Bike Maratonská sezóna 2022 úspěšně zahájena.

19.3.2022 admin admin 0 Comments

Zimní příprava se odehrávala v domácích podmínkách a kombinoval jsem práci a trénink. Stále platila omezení sportu a dalších aktivit. Skialpinistické závody jsem proto nemohl absolvovat. Nedalo se vyjet ani na sjezdovky do Alp. Tak jsem se více věnoval práci. Na regeneraci času moc nezbývalo a možnosti byly stále omezené, Počasí bylo nestálé a sněhové podmínky velmi proměnlivé, Nebylo to úplně ideální, jak na kolo, tak na skialpy. Nějak jsem se s tím popral a trénoval co to dalo. Kombinace skialpu, kola venku a trenažéru. Vyrážel jsem na kolo i v teplotách kolem nuly, což pro mne bylo nové. Díky teplému oblečení od Kilpi mi to opravdu ani nepřišlo.

Uvažoval jsem odjet v rámci přípravy na závody do tepla už v lednu, ale závodit v lednu se mi nějak moc ani nechtělo, A tak jsem to odkládal a zůstával stále doma. Závod Andalucía Bike Race se mi vloni hodně líbil. V letošním roce jsem ho chtěl jet, ale bylo tam opět to “ale”? Velmi těžký závod již koncem února. Navíc ve dvojici a hodně cestování.

Situace s omezením sportu a cestování se zlepšovala. Ve Španělsku se mohlo závodit. A tak jsem oslovil rakouského kolegu Lukase Kaufmanna. Ten souhlasil a dohodli jsme se startovat na Andalucia Bike Race 2022 společně, pod názvem Mtbs.cz. Vše jsme zařídili během několika dní a nezbývalo nic jiného, než se vydat na cestu do Španělska.

Cesta dlouhá 2900 km je opravdu hodně, ale není to úplně šílené. První část mé cesty vedla ve čtvrtek dopoledne do Lince k Lukasovi. Cestou mě provázel děsný vítr a déšť. V pátek ráno jsme pokračovali již společně přes Německo. Švýcarsko a Francii do Španělska. Většina cesty vedla po dálnicích. Počasí se zlepšilo a jeli jsme stále za sluncem, až jsme v sobotu ráno dojeli do místa našeho ubytování, nedaleko prvního etapového města Jaén. Nejprve jsme dospali cestu a pak jsem vyrazili na projížďku. Počasí bylo ideální, sluníčko a teplota kolem 13 stupňů. Po dlouhé cestě autem jsme se trochu projeli a pokochali se zdejšími olivovými plantážemi. Pak jsme jeli nakoupit a něco si uvařit k jídlu.

Andalucía Bike Race by Garmin 2022 UCI Mountain Bike Marathon Series

Registrace a krásné startovní číslo, letos v roce 2022 jsme dostali číslo 22. Andalucia Bike Race je letos úvodní závod UCI Mountain Bike Marathon Series. Na startu je kompletní bikemaratonská špička. Kompletní top ten bikemaratonského rankingu UCI, aktuální i bývalí mistři světa XCM, přední UCI MTB maratonské týmy a spousta kvalitních domácích týmů. ABR je asi nejvíce obsazený závod UCI MTB Marathon Series, je zde větší konkurence než na slavném Cape Epicu. V kategorii elite startuje 80 dvojic.

Pondělí 21. února 2022  Jaén ETAPA 1. XCM

61,70 km / 2,729 m

Vstup do sezony se mi dnes na ABR celkem vydařil. Společně s Lukasem Kaufmannem jsem vybojoval 40. místo. Nádherná trať začala stoupánim na nejvyšší kopec Sierra de Jabalcuz. Stoupání o délce 22 km nebyla žádná sranda a v kombinaci se singly, sem tam i křečemi, to pěkně kousalo. Dnes nádherné sjezdy a panoramata. Ty určitě byly pěkné, ale moc jsem je nevnímal. Nezbývá nic jiného, než vše připravit na dalších 5 dní a těšit se na skvělé bajkovani.

Úterý 22. února 2022  Jaén ETAPA 2. XCM

64,09 km / 2316

Další nádherný slunečný den na ABR, tentokrát ve znamení dvojek. Dnes 22.2.2022, etapa číslo 2 a na řídítkách startovní číslo 22. Etapa  měla parametry 64 km a 2316 výškových metrů. Nebyla tolik flow, ale měla řadu prudkých a  technických výjezdu. Dnes jsme se i slušně motali místními olivovými sady a jeli jsme i přes starobylé opevněné město Guardia de Jaén, takže typická Andalusie. Takhle by se dala shrnout druhá etapa Andalucia Bike Race. Bylo to opět skvělé ježděni, mé nohy až na drobné výpadky jedou slušně. V cíli z toho bylo po drobných problémech Lukase s pláštěm 42. místo.

Středa 23. února 2022  Andújar ETAPA 3. XCM

69,79 km / 1897 m

Třetí etapa Andalucia Bike Race byla zatím nejdelší etapou, když si pořadatelé připravili trasu z města Andújar dlouhou 70 km s převýšením 1919 metru. Prvních 20 km bylo na širších prašných cestách s řadou krátkých svižných výjezdů. Před feed zónou bylo ještě pár výběhů a pak následovalo nejdelší stoupání, na vrchovinu do národního parku Sierra de Andújar, kde začaly opět nádherné traily. Dnes to bylo opravdu velmi svižné a velmi nás to bavilo. V cili opět 41. místo. Po dojezdu pokračoval přesun do druhého etapového města Córdoby a zítra je na pořadu časovka.

Čtvrtek  24. února 2022  Villafranca de Córdoba ETAPA 4. XCT

30,6 km / 899 m

Čtvrtý den etapáku Andalúcia Bike Race byla na programu časovka dlouhá 31km s převýšením 899 metrů. Jako vždy nás čekaly nádherné traily a opět nebylo téměř kde si odpočinout. Což znamenalo od startu do cíle naplno. Lukas jel skvěle a já se snažil dělat co nejméně chyb, jelikož traily byly velmi prašné a stačila malá chyba a už bych se válel někde v křoví. Všemu jsme se vyvarovali a v cíli jsme nakonec měli 37. čas.

Pátek  25. února 2022  ŠKODA Super Stage Córdoba ETAPA 5. XCM

80,47 km / 1929  m

Pátá etapa ABR byla královskou a nesla název Škoda SUPER STAGE. Byla to nejdelší etapa tohoto ročníku. měřila 80 km a převýšení bylo téměř 2000 metrů, Před startem přišla dešťová přeháňka, ale i tak se po startu prášilo. Opět velmi nervózní start i s nějakým tím pádem a cca na 8 km to pěkně začalo. Výjezdy a sjezdy na trailech opět paráda. Dnes Lukas jel opět skvěle a  já se snažil rozložit síly, tak ať vydržím celou etapu. To se nám povedlo a přežil jsem i jízdu po staré železnici a průjezd tunelem. Takže spokojenost a v cíli z toho bylo 28. místo

ETAPA 6. XCM  OAKLEY Finisher Stage Córdoba ETAPA 6. XCM

43,35 km / 1007  m

Závěrečná 6 etapa ABR 2022 „OAKLEY FINISHER STAGE“ měla 43 km a 1000 metrů převýšení a byla opět plná krásných trailů v kopcích nad Córdobou. Nebyl to zrovna odpočinek, ale podařilo se nám vše zvládnout a dojet do cíle. Dnes jsme brali 31.místo. Jsme úspěšně v cíli Andalúcia Bike Race by Garmin 2022, prvního závodu UCI Mountainbike Marathon Series 2022. V celkovém hodnocení jsme vybojovali 31.místo Velký dík Lukasovi za skvělých 6 dní, kdy byl opravdovým tahounem a skvělým parťákem.