Milan Damek

BeMC UCI S1

22.5.2016 admin admin 0 Comments

Belgický etapový závod BeMC (Belgian Mountainbike Challenge) kategorie UCI S1 má v názvu, že je nejtěžším MTB etapákem Beneluxu. Tak jsem si tu „Bitvu v Ardénách“ letos zkusil zajet. Čekaly na mne tři etapy v okolí pěkného historického městečka La-Roche-en-Ardenne a výhodou bylo to, že všechny začínaly i končily na stejném místě a nebylo potřeba se přesunovat mezi jednotlivými etapami. Ardény sice nejsou nijak vysoké pohoří, ale jsou zde strmé svahy nad meandry řeky L’Ourthe. Jsou to tak trochu hory naruby, kdy zde neuvidíte žádný dominantní vrchol.

1.etapa 67 km a 2200 m převýšení. Start na pěší zóně z historického centra pod hradem začíná stojkou kolem kostela a pak se jedou dva okruhy v okolí La-Roche-en-Ardenne, kde je dominantní stoupání na Borzze měřené jako Specialized up-hill. Hned v jednom z prvních sjezdů mám defekt, který ani tmel nepobral a navíc mi nefunguje bombička a tak mne zachrání až ochotný hobík s pumpičkou. Dávám duši a stoupání na Borzze v davu tlačících hobíků je to pasé. Ztráta přes čtvrt hodiny. V depu měním kolo s duší raději za bezdušák a je to dnes jen o dojetí do cíle. Předjíždím ze zadních pozic alespoň všechny ženy. Víc to dnes nešlo. Čas 3:14:28 a 37 místo v kategorii elit.

2.etapa 96 km a 2500 m převýšení Ještě na prvním bufetu jedu v první skupině, ale před Specialized sprint se situace z pátku opakuje a tak přichází na řadu duše a pumpička. Z etapy se tak stává znovu stíhačka – časovka, kde na větrných rovinách si s nikým nepomůžu a čelní skupina je pro mne i dnes mimo hru. Navíc přejíždím za skupinkou jednu odbočku a dalších minimálně pět minut ztráty při bloudění. Předjíždím dnes již podruhé vedoucí ženu Sally Bigham a posouvám se ve výsledcích na 27.místo s časem 4:16:49.

3.etapa 100 km a 3100 m převýšení
Královská etapa není královská jen svými číselnými parametry, ale i řadou technických pasáží včetně tratě Světového poháru v Houffalize. Dnes konečně bez defektu materiálu a ve výsledcích posun na bodované místo a taky 12. čas v Specialized sprint, takže vzestup výkonnosti asi není jen můj pocit. Vlaju v přední skupině, která stíhá ujetou trojci lídrů ( Ferreira, Paez,Nissen), až do stoupání na třetí občerstvovačku, kde dostávám krizi a propadám se mezi samostatně jedoucí roztrhané pole závodníků. Závěrečný technický výjezd před cílem ale dávám, což je dobré znamení. Ještě drobné bloudění s jedním jezdcem před cílem, znamená propad o jedno místo, ale i tak spokojenost a po 3 dnech, 263km a 7800 metrech převýšení dojíždím do cíle u hotelu Floreal dnes na 20. místě v čase 4:54:50 .
Celkově se posouvám na 23. místo s celkovým časem 12:26:50 a získávám 12 bodů do rankingu UCI.

BeMC byl náročný závod s řadou technických pasáží a náročnými strmými výjezdy i zajímavými kamenitými i rychlými sjezdy. Počasí po příjemných pátečních teplotách do 20 stupňů bylo sice chladné, ale spadlo jen pár kapek deště. Bláto a voda tak byly odspoda, a nebylo ho zrovna málo. V chladném počasí se mi osvědčil ochranný krém Elements natřený na nohy, který chrání před chladem a vodou. Není to jen opalovací krém.

 

 

 

Previous Post

Next Post

Napsat komentář

Your email address will not be published / Required fields are marked *